Adana Terapi Veteriner - Lokasyon İcon

Lokasyon Turgut Özal Bulvarı. Yurt Mah. Uçar Apt. No:164/D

Pet Besin Takviyeleri ve Mamalar

Kurumumuzda Verilen Profesyonel Hizmetlerden Biridir.

Adana Terapi Veteriner Kliniği - Adana Veteriner

Pet Besin Takviyeleri ve Mamalar

Köpeklerde Mama Tavsiyeleri

Bu yazımızda köpeklerde mama seçiminde ki dikkat edilecek hususları genel olarak ele almaya çalıştım. Evcil hayvan beslenmesiyle ilgili temel bilgilere sahip olmak, evcil hayvan sahiplerinin hayvanları için mama seçmelerinde tam bir taban oluşturur. Doğru önerilerde bulunmak için anahtar; pet sahiplerinin; evcil hayvanın yaşı, vücut kondisyonu ve yaşam evreleri ya da yaşam tarzının ve kendi masraf ve rahatlarını düşünerek yaptıkları seçimin petlerinin yaşamını nasıl etkilediğini anlamalarını sağlamak için doğru soruları sormaktır. Bu bölüm evcil hayvan sahiplerinin petleri için ürün seçmelerine yardımcı olmak adına mantıklı bir sırada düzenlenen soru dizilerini içeriyor.

Evcil hayvanınız kaç yaşında?

Eğer hayvanınız bir yaşından büyükse, yetişkin olarak düşünülür ve evcil hayvan maması tavsiyesi yapmaya göre önceliği olan ek unsurların düşünülmesi gerekir. “Köpeğim hangi yaşam evresi ya da aktivite seviyesinde?”sorusuna geçebilirsiniz. Bir yaşından küçük evcil hayvanlar büyümek için yeterli mamaya gereksinim duyarlar. Bu hayvanlar için tavsiyeler yetişkinlerinkinden farklı olacaktır. Bu durumda öncelikle bir hayvanın yaşı saptanmalıdır.

Yavru köpekleriniz için
Yavru köpeğin vücut kondisyonu nasıl?

PURINA Vücut Kondisyonu Sistemine göre evcil hayvanınız “zayıf” ya da “aşırı kilolu” grubuna giriyorsa, veterinerinizi ziyaret etmeniz tavsiye edilir.Her iki durum da bazı medikal problemlerin göstergesi olabilir.

Ürünlerin kategorileri

Hayvanın yaşına ve vücut kondisyonuna bağlı olarak, çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için uygun beslenmenin sağlanması amacıyla mama kategorileri oluşturulmuştur. Bu kategoriler içerdikleri besin düzeyine dayanarak tanımlanmışlardır. Bu besinler, yavru köpeklerin doğru büyümesinde ve sağlığını sürdürmesinde önemlidir.

Yavru köpekler için köpek maması kategorileri

– Yavru/Büyüme Mamaları – Büyüme ya da tüm yaşam safhaları için
. Protein – % 21 ya da daha fazla
. Yağ – % 8 ya da daha fazla
– Yetişkin Mamaları – Tüm yaşam safhaları için
. Protein – % 21-26
. Yağ – % 8-18

Yetişkin büyük köpekler için
Köpeğim hangi yaşam evresi ya da aktivite seviyesinde?

Farklı aktivite seviyelerindeki petlerin farklı besin düzeylerine gereksinimleri vardır. Evcil hayvanınız için az hareket eden, normal derecede aktif ya da aktif/gebe tanımlarından birini kullanmak için seçebilirsiniz. Bu bilgi, spesifik(kendine özgü) bir pet için mama kategorisini doğru olarak belirlemede önemli bir faktör olacaktır.

Köpeğinizin vücut kondisyonu nasıl?

Yavru köpeklerde kullandığımız sistemle aynıdır ve köpeğinizin zayıf ya da aşırı kilolu olması durumunda veterinerinizi ziyaret etmeniz gerekir.

Ürünlerin kategorileri

Yetişkin Hayvanın yaşına ve vücut kondisyonuna bağlı olarak, çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için uygun beslenmenin sağlanması amacıyla mama kategorileri oluşturulmuştur. Bu kategoriler içerdikleri besin düzeyine dayanarak tanımlanmışlardır. Bu besinler, yetişkin köpeklerin sağlıklı bir yaşam sürmesinde önemlidir.

Yetişkin Köpekler için köpek maması kategorileri

– Büyüme Mamaları – Büyüme ya da tüm yaşam evreleri için
(Gebelik dönemi ve çalışan köpekler için uygundur.)
. Protein – % 21 ya da daha fazla
. Yağ – % 8 ya da daha fazla

Yetişkin Mamaları – Tüm yaşam evreleri için

. Protein – % 21-26 . Yağ – % 8-18

Kalorisi azaltılmış mamalar – Kilo koruma için

. Protein – % 14-25 . Yağ – % 7-8

Performans mamaları – Tüm yaşam evreleri için

(Çalışan köpekler için)
. Protein – % 27 ya da daha fazla
. Yağ – % 9 ya da daha fazla
Hem büyüyen hem de yetişkin köpeğe sahip olan kişiler, masraf ve rahatları için yaptıkları tercihlere dayanarak sıradaki soruları, ürün seçimini daha rahat yapabilmek amacıyla yanıtlayabilirler.

Köpeğinizin şimdiki maması tavsiye edilen beslenme kategorisine uyum sağlıyor mu?

Eğer cevabınız evet ise, “Köpeğiniz için şimdiki mamadan memnun musunuz?”sorusuna geçin.

Eğer cevabınız hayır ise; o halde evcil hayvan sahibinin, tavsiye edilen kategorinin besin karakteristiklerine sahip olan bir ürüne geçmesi gerekebilir. Bu durum, köpeğinizin besinsel ihtiyaçlarını karşılamasını sağlayacaktır.

Köpeğiniz için şimdiki mamadan memnun musunuz?
Eğer cevabınız evet ise, zaten iyi bir seçim yapılmıştır ve mamayı değiştirmek için bir sebep yoktur.

Eğer cevabınız hayır ise; o halde evcil hayvan sahibi, tavsiye edilen kategorinin besin karakteristiklerine sahip olan bir ürüne geçmeyi düşünebilir. Aşağıdaki açıklamalar, tavsiye edilen kategori içindeki ürünlerden seçmenize yardımcı olabilir.

Palatabilite ürünler – Yüksek yenilebilirlik ya da çeşitliliğe sahip.

Super Premium ürünler – Yoğun besinsel formülle beslenme ihtiyacını düşük miktarda mama ile karşılar.

Premium ürünler ya da market grubu mamalar – Uygun bir fiyatta uygun yenilebilirlik ve sindirilebilirlik

Düşük kaliteli ürünler – Düşük kaliteli ve fiyatlıdır.

Bu soru grubunu takip etmek evcil hayvan maması seçerken oldukça önemlidir. Kişi pratik yaptıkça ve tavsiyede bulunmak için deneyim kazandıkça karar vermek daha doğal olmaya başlar.

Bu soruların evcil hayvan sahiplerinin sağlıklı kedi ve köpekleri olması için düzenlenmiş sorular olduğunu unutmamak gerekir. Eğer bir veteriner bir mama için kendine has bir tavsiyede bulunduysa ya da köpeğiniz bir veteriner bakımı altındaysa, köpek sahibi mamada herhangi bir değişiklik yapmadan veterinere danışmalıdır.